Rogašovci 14b
9262 Rogašovci
PODROČJA DELOVANJA
- zaščita in reševanje,
- gasilstvo,
- civilna zaščita
Zaščita in reševanje
Zaščita in reševanje je del sistema nacionalne varnosti, ki združuje enote civilne zaščite, javno gasilsko službo, gospodarske družbe, nevladna društva, klube in druge organizacije, ki skupaj pomagajo ogroženemu prebivalstvu ob naravnih in drugih nesrečah.
Zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami določa, da občina ureja in izvaja varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami na svojem območju. V občinski pristojnosti je:
Občine pri opravljanju nalog varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami sodelujejo med seboj ter lahko v ta namen združujejo sredstva in oblikujejo skupne službe za opravljanje skupnih zadev varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Župan skrbi za izvajanje priprav za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, sprejme načrte zaščite in reševanja, določi vrsto in obseg sil za zaščito, reševanje in pomoč, vodi zaščito, reševanje in pomoč ter odpravljanje posledic naravnih in drugih nesreč in skrbi za obveščanje prebivalcev o nevarnostih, stanju varstva in sprejetih zaščitnih ukrepih. Za operativno-strokovno vodenje zaščite, reševanja in pomoči ob naravnih in drugih nesrečah župan imenuje poveljnika Civilne zaščite občine ter sektorske in krajevne poveljnike in štabe Civilne zaščite.
Poveljnik Civilne zaščite je oseba, ki jo imenuje župan in je njemu neposredno odgovoren. Preverja intervencijsko pripravljenost sil in sredstev za zaščito, reševanje in pomoč, vodi ali usmerja zaščito, reševanje in pomoč ob naravnih in drugih nesrečah, skrbi za povezano in usklajeno delovanje vseh sil za zaščito, reševanje in pomoč, daje mnenja in predloge v zvezi s pripravami in delovanjem sil za zaščito, reševanje in pomoč ter mnenja in predloge za odpravo škode, ki jo povzročijo naravne in druge nesreče, predlaga imenovanje članov štaba Civilne zaščite. Poveljnik Civilne zaščite lahko za vodenje posameznih intervencij za zaščito, reševanje in pomoč določi vodjo intervencije.
Javna služba za zaščito in reševanje opravlja upravne, strokovne in druge naloge zaščite in reševanja v pristojnosti občine. Glavne naloge strokovne službe so izdelava ocen ogroženosti ter načrtov zaščite in reševanja, izdelava programov in letnih načrtov varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami ter organiziranje, opremljanje in usposabljanje občinskih sil za zaščito, reševanje in pomoč.
Vodja intervencije vodi zaščito, reševanje in pomoč na kraju nesreče. Kdo vodi zaščito, reševanje in pomoč pri intervenciji je določeno v načrtih zaščite in reševanja. Za vodenje posameznih intervencij (za zaščito, reševanje in pomoč) lahko določi vodjo intervencije tudi poveljnik Civilne zaščite. V primeru velikih nesreč vodja intervencije vodi intervencijo v skladu z usmeritvami pristojnega štaba civilne zaščite.
GASILSTVO
Občina v skladu s svojimi pristojnostmi zagotavlja organiziranost, opremljanje in delovanje gasilstva in na podlagi načrta varstva pred požarom in načrta Javne gasilske službe, občina zagotavlja zanj tudi sredstva.
CIVILNA ZAŠČITA
Civilna zaščita je namensko organiziran del sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Obsega organe vodenja, enote in službe za zaščito, reševanje in pomoč, zaščitno in reševalno opremo ter objekte in naprave za zaščito, reševanje in pomoč. Civilna zaščita ter druge dejavnosti varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami so humanitarne in nevojaške narave.
Pri varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami morajo državljani:
Državljan Republike Slovenije je obveznik Civilne zaščite, če ni razporejen k opravljanju vojaške dolžnosti ali k opravljanju delovne dolžnosti pod pogoji, določenimi s predpisi. Dolžnost sodelovanja v Civilni zaščiti se začne z 18. letom in traja do 63. leta (moški) oziroma 55. leta (ženske) starosti.
V Civilni zaščiti lahko prostovoljno sodelujejo:
Osebe, ki prostovoljno sodelujejo v Civilni zaščiti, imajo pravice in dolžnosti kot drugi pripadniki Civilne zaščite. V Civilno zaščito državljana razporedi upravni organ, pristojen za obrambne zadeve oziroma za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami. Državljan, ki je razporejen v Civilno zaščito (pripadnik Civilne zaščite), dobi knjižico pripadnika Civilne zaščite.
Pripadnik Civilne zaščite je lahko vpoklican na zbor zaradi razporeditve, k uvajalnemu, temeljnemu in dopolnilnemu usposabljanju ter k opravljanju nalog zaščite, reševanja in pomoči. Pripadniki Civilne zaščite ter prostovoljci, ki sodelujejo pri opravljanju nalog zaščite, reševanja in pomoči, imajo med opravljanjem nalog, usposabljanjem ter izvrševanjem materialne dolžnosti pravico do nadomestila plače oziroma izgubljenega zaslužka za čas odsotnosti z dela, uživajo pa tudi pravice na podlagi predpisov o zdravstvenem, pokojninskem in invalidskem zavarovanju.
Več v priloženem naslovu:
Izpostava URSZR Murska Sobota | GOV.SI